'Internationale tuinbouw versnellen'
Geplaatst op 16 mei 2025

De glastuinbouwsector staat wereldwijd bekend om zijn innovatieve en efficiënte productiemethoden. Toch is het in nieuwe markten vaak een uitdaging om deze vooruitstrevende technologieën te implementeren, omdat bijvoorbeeld de glastuinbouw daar nog in ontwikkeling is en sneller als hoogrisico-investering wordt gezien. Door expertise en netwerken te bundelen, zorgen RVO, Invest International en DGD ervoor dat projecten met Nederlandse tuinbouwkennis en -technologie sneller gerealiseerd kunnen worden in internationale regio’s. In een vroeg stadium wordt het financieringslandschap verkend, netwerk met financiers opgebouwd en gezamenlijk gekeken hoe risico’s kunnen worden verminderd, waardoor de drempel voor investeerders wordt verlaagd en er duurzame ecosystemen voor de productie van groenten, bloemen en planten kunnen ontstaan.
"De Nederlandse glastuinbouw staat wereldwijd bekend om haar innovatiekracht en efficiëntie. Door financiering vanaf een vroeg stadium als integraal onderdeel van het totale ecosysteem mee te nemen, kunnen we nog meer impact realiseren - juist in landen waar de vraag naar gezond en veilig voedsel hard groeit en financiering een uitdaging vormt,” aldus Mirjam Boekestijn, directeur van Dutch Greenhouse Delta.
Vervolg op discussie met expert panel
De samenwerking is een direct vervolg op de partnerbijeenkomst van DGD, waar onder andere Invest International deelnam aan een paneldiscussie over internationale financiering. De inzichten uit dat gesprek vormen een belangrijke basis voor de nu vastgelegde samenwerking. Het Combitrack-programma vanuit RVO speelt een cruciale rol in het borgen van de langetermijnstrategie en structurele opschaling van internationale projecten wereldwijd.
Egypte en India
Als eerste stap in de samenwerking worden twee belangrijke markten onderzocht: Egypte en India. In Egypte ligt de focus op het versterken van het lokale financieringslandschap en het bevorderen van samenwerking met lokale partners om de zichtbaarheid van Nederlandse tuinbouwtechnologie te vergroten. In India wordt gekeken naar manieren om de financiële drempels voor hightech tuinbouw te verlagen, zodat projecten kunnen opschalen en het vertrouwen van lokale stakeholders wordt vergroot. Deze onderzoeken vormen de basis voor het verder realiseren van internationale tuinbouwprojecten in beide landen.
“Met deze samenwerking kunnen we onze rol als internationale financieringspartner voor Nederlandse bedrijven nog effectiever inzetten voor duurzame projecten met impact op voedselzekerheid en voedselveiligheid wereldwijd,” aldus Raymond Beimers, sectorhoofd Agrifood bij Invest International. “Door structureel samen te werken met RVO en DGD, vergroten we de kans op succesvolle realisatie van projecten in markten met een hoog potentieel.”
Brede benadering, diepe impact
Vanuit RVO sluit deze samenwerking naadloos aan op de strategische inzet van Partners for International Business (PIB) en Combitracks. Door publiek-private samenwerking vergroten we de kans van slagen voor internationale tuinbouwprojecten. Met deze samenwerking zetten we gezamenlijk een stap richting een systemische aanpak waarin kennis, netwerk én financiering samenkomen,” aldus Abel Neering, programma coördinator Combitracks van RVO.
De samenwerking onderstreept de gezamenlijke ambitie om bij te dragen aan mondiale voedselzekerheid en verduurzaming, met Nederland als betrouwbare partner in de ontwikkeling van toekomstgerichte landbouwsystemen.